Київські ресторатори не можуть натішитися від натовпу відвідувачів. "У демократичних закладах, як, наприклад, в Mafia, зараз багато відвідувачів", – розповідає генеральний директор компанії "Ресторанний консалтинг" Ольга Насонова. Комерційний директор мережі "Світова карта" (Buddha-bar, "Маракеш", "Розгуляєво" Tequila House тощо) Віталій Шадчнєв підтверджує, що за чотири місяці цього року відвідуваність їхніх закладів зросла в середньому на 5-7%. "Гості стали повертатися", – радіє він.
Ощадливі гості
Ті, хто ходять по ресторанах, стали економити. "Якщо раніше відвідувач міг собі дозволити три чашки кави, наприклад, на тиждень, то зараз тільки дві", – підкреслює співвласник мережі Aroma Cafe Яків Лівшиць. Віталій Шадчнєв підтверджує, що клієнти відмовляються від дорогих односолодових віскі і переорієнтуються на більш демократичні за ціною напої. "Креветки вже не є стравою повсякденного вжитку", – зауважує він. Відвідувачі не замовляють дорогої імпортної води, вартість якої становить 50-60 грн за склянку, яку заклади виводять зі свого асортименту.
Новини за темою:
Ощадливість киян пов’язана ще й зі зростанням цін на страви та напої у столичних ресторанах. Ольга Насонова підкреслює, що розцінки в багатьох кафе і барах виросли цьогоріч на третину. "Деякі ресторатори підвищили ціни на 50%", – говорить вона. У самих закладах цей крок пояснюють подорожчанням продуктів харчування і напоїв у постачальників, розцінки в яких змінюються практично щомісяця.
Водночас витрачати більше порівняно з минулим роком жителі столиці не можуть. "Реальні доходи українців знижуються", – констатує Яків Лівшиць. За даними кадрового порталу HeadHunter Україна, понад третини офісних працівників витрачають всі свої доходи до отримання нової заробітної плати. Фінансові труднощі, згідно з дослідженнями, фахівці відчувають протягом останнього півроку-року. Зараз же більшість наших співвітчизників всю свою виручку витрачають на купівлю їжі, виплату кредитів і навчання дітей.
Новини за темою:
Ресторани закриваються
Повні зали відвідувачів зараз далеко не в усіх київських ресторанах, а тільки в тих, хто зумів нівелювати підвищення вартості продуктів і напоїв. За спостереженнями Ольги Насонової, відвідуваність київських закладів громадського харчування від січня до середини квітня скоротилася на 10-15% порівняно з аналогічним періодом минулого року. "Менше людей стало навіть у "МакДональдз". Якщо раніше в обід в ресторанах мережі працювало чотири-п’ять кас, і спостерігалися черги, то зараз одна-дві, і колишніх стовпотворінь немає", – розповідає вона.
Багато рестораторів, щоб залучити відвідувачів, відмовилися від імпортних напоїв на користь вітчизняних. Це, наприклад, підтверджує директор компанії-імпортера "Вітіс Груп" Сергій Мазур, за словами якого, зараз заклади не можуть купувати вино по 250-300 грн за пляшку. "За якою ціною вони зможуть його продати?", – цікавиться він. Керівники ресторанів колесять країною в пошуках українських продуктів: овочів, зелені і м’яса.
Новини за темою:
Ті, хто неправильно проводить свою цінову політику, змушені будуть закритися. Причому "перші ластівки" спостерігаються вже зараз. За підрахунками "Ресторанного консалтингу" від початку року в столиці закрилося близько 30 закладів громадського харчування, а до осені цього року їх кількість може збільшитися до 100. Найбільше страждають поодинокі заклади, які не мають такого запасу міцності, як великі мережі. Заклади, що залишилися, змушені будуть і далі переорієнтуватися на страви з місцевих продуктів, тому про страви з морепродуктів, закордонного м’яса або елітних сирів доведеться забути. Такі страви можна буде скуштувати переважно у дорогих ресторанах.