Такими є дані Міжнародної інвестиційної позиції за підсумками 2014 року, яку днями оприлюднив Нацбанк. Спираючись на цей документ, НБУ порахував, що в середньому на кожного жителя нашої держави припадає майже 2140 готівкових доларів. А якщо суму поділити тільки на працездатне населення, то виходить, що кожен працездатний українець тримає вдома близько 4600 доларів заощаджень. Звісно ж, більшість людей таких грошей не мають, отже, меншість має у кільканадцять разів більше!
-- Яким чином Нацбанк вирахував ці цифри?
-- Нацбанк має статистичну інформацію про те, скільки готівкої валюти завезли на територію країни банки. Крім того, НБУ володіє статистикою, що відображає, скільки валюти продали населенню в обмінних пунктах. Якщо люди скуповують більше, аніж продають, виходить від’ємне сальдо, яке є частиною неорганізованих заощаджень фізичних осіб. Також Нацбанк враховує, скільки валюти на територію України переказують з-за кордону. За підсумками 2014 року українці забрали з валютних депозитів близько 9 мільярдів доларів. А ще купили готівкової валюти майже на 3 мільярди “зелених”. Отже, можна дійти висновку, що лише торік сума готівкової валюти, яка є в обігу в країні, збільшилася, за найпримітивнішими підрахунками, на 12 мільярдів доларів США
. -- А скільки ж валюти населення скуповувало у попередні роки?
-- На кінець 2004 року загальна сума готівкової валюти, яка перебувала в обігу в країні, становила 12 мільярдів доларів. Але вже з 2005-го обсяги готівкової валюти почали стрімко зростати. Це відбувалося в результаті скуповування доларів населенням. В українців зростали гривневі доходи, і вони несли їх в обмінники. У період кризи 2008 - 2009 років скуповування готівкової валюти стало набувати нездорових масштабів. І вже на початку 2010-го сума готівкової валюти в обігу в Україні збільшилася до 60 мільярдів. Однак на цьому українці не спинилися - і тепер обсяг готівкової іноземної валюти в країні наближається до 100 мільярдів доларів. Традиція зберігати гроші в доларах дуже популярна у нас (що й не дивно в умовах нашої нестабільної економіки). А в умовах кризи ця традиція перетворюється на паніку.
-- Чи можете сказати, які обсяги національної валюти нині в обігу?
-- Це близько 304 мільярдів гривень. Тобто, у доларовому еквіваленті гривневої готівки в обігу менше в 11 разів, ніж готівкових євро і доларів! Притім на депозитах у банках населення зберігає ще 184 мільярди гривень і майже 12 мільярдів доларів. Якщо припустити, що громадяни бодай половину своєї готівкової валюти поміняють на гривні і покладуть у банки на депозити, то загальна сума гривневих депозитів в Україні зросте до 1 трильйона 300 мільярдів гривень.
-- Але навіщо населенню організовано проводити таку операцію?
-- Якщо буде багато грошей на депозитах, банки зможуть видавати чимало кредитів. І кредитні ставки можуть бути мінімальними - на рівні 3 - 5% річних. Коли говорять про те, що в Євросоюзі низькі кредитні ставки, забувають сказати, що в країнах ЄС взагалі немає в обігу готівкової валюти інших держав. Навіть у Польщі більше користуються злотими, аніж доларами. Тим часом чимало проблем нашої економіки пов’язано саме з тим, що на руках у населення дуже багато готівкової інвалюти. Тому і кредитні ставки за кредитами високі, і банкам важко працювати, і час від часу валютна паніка просто добиває українську економіку.
expres.ua